Շարլ Ազնավուրը նշանակվել է Շվեյցարիայում ՀՀ դեսպան
«Լը Մոնդ», 13 փետրվարի, 2009թ.
Աղբյուրը` (LeMonde.fr)
Փետրվարի 12-ին, հինգշաբթի օրը, Շարլ Ազնավուրը համաձայնվել է ստանձնել Շվեյցարիայում ՀՀ դեսպանի պաշտոնը: Ֆրանսիայում ծնված, հայկական արմատներով 84-ամյա երգիչը հայկական հեռուսատեսությամբ հայտնեց իր նշանակման մասին:
«Ես սկզբում վարանում էի, քանի որ կարծում էի, որ սա հեշտ գործ չէ: Այնուհետև մտածեցի, որ այն, ինչ կարևոր է Հայաստանի համար, կարևոր է նաև բոլորիս համար»,-մեկնաբանեց Ազնավուրը, որը 2008 թվականի դեկտեմբերին ընդունել է Հայաստանի քաղաքացիություն:
2 մեկնաբանություն
Ճիշտն ասած լավ չեմ հասկանում թե ոնց պետք է քաղաքականությունից հեռու մարդը նշանակվի այսպիսի պատասխանատու պաշտոնի: Հասկանում եմ, որ նա մեծ հեղինակություն է, բայց այնուամենայնիվ մարդ պետք է տարրական կրթություն ունենա: Եթե որոշ չափով հասկանում եմ մեր իշխանությունների առաջարկը, ապա դրա ընդունումը մաեստրոյի կողմից համարում եմ անհեռատեսություն: Թող ների ինձ պարոն Ազնավուրը, եթե իմ խոսքերում ինչ-որ սխալ կա:
Furthermore (to what Ani has rightly noticed), an ambassador of Armenia TO any country in the world should be a citizen of Armenia (to exclude conflict of interest of any kind), should have at least lived in Armenia for an extended period of time – to have profound knowledge of all aspects of life and issues of the country, and should thoroughly identify oneself with those issues.